کلاهبرداران طراح سایت را بشناسید

کلاهبرداران طراح سایت را بشناسید

کلاهبرداران طراح سایت چه کسانی هستند؟ چگونه کلاهبرداری می کنند؟ عواقب اطمینان به این دسته افراد چه ضرر هایی به همراه دارد؟ تاثیر کار آنها به آینده و حال حوزه طراحی سایت چیست؟

کلاهبرداران طراح سایت

تمامی موارد گفته شد سرخط سوالاتی است که این حوزه را در بخش کسب و کارهای کوچک مورد گیجی و سردرگمی کرده و شبهاتی را برای خریداران سایت ایجاد نموده که قصد داریم به صورت کامل و موشکافانه این مهم را تحلیل و شفاف سازی کنیم.
همچنین در پایان راه حل هایی ارائه می شود تا مخاطبان بتوانند تصمیم درست را در طراحی سایت گرفته و افرادی که دچار این گونه سو استفاده ها شده اند نه تنها موارد زیر باعث روشنگری آنها شود بلکه چراغی برای ادامه راه و همچنین نقطه گریزی از گزند کلاهبرداران طراح سایت باشند. این مقاله در وبلاگ تخصصی ا.م پژوهشگر فضای مجازی منتشر شده است.

پشت پرده طراحی سایت

خاطرم هست حدود نوزده سال پیش که وارد دنیای طراحی سایت شدم برای طراح سایت شدن نیاز به داشتن علم طراحی سایت بود تا حدود سه سال بعد از آن که سیستم های مدیریت محتوا وارد بازار شد نیز شما برای طراح سایت شدن می بایست مفاهیم آن را مطالعه و یاد میگرفتید مانند زبان کدنویسی اچ تی ام ال، سی اس اس و اگر یک زبان برنامه نویسی هم بلد بودید عالی میشد.

در آن زمان ما به بررسی سیستم های مدیریت محتوا پرداختیم در حدود شانزده سال پیش و در آن زمان جوملا و وردپرس رقابت نزدیکی باهم داشتند اما هدف من از طرح این موضوع چیست؟

زبان های برنامه نویسی طراحی سایت

در آن زمان تعداد محدودی از شرکت های طراحی سایت این خدمات را ارائه می دادند و حتی بر روی سیستم های مدیریت محتوا تحقیق می کردند به همان دلیل که گفته شد چون تحلیل ساختاری و کارکرد نیاز به علم و دانش فنی داشت.
با گذشت زمان و محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا به طور کل طراحی سایت به دو بخش تقسیم شد.

  1. طراحی سایت با استفاده از دانش
  2. طراحی سایت با استفاده از ابزار

تا به اینجا از کلاهبرداران طراح سایت خبری نبود و جالب است بدانید در آن زمان نیز طراح سایت هم زیاد نبود البته امروز هم افراد با تسلط به نسبت جمعیت طراحان سایت زیاد نیست و بیشتر افراد ادای طراحان سایت را در می آورند. اما برای درک موضوع اصلی بهتر است به شرح این دو مورد بپردازیم.

طراحی سایت با استفاده از دانش

همانطور که می دانید طراحی سایت کاری کاملا علمی می باشد و برای طراحی یک صفحه اینترنت باید دانش لازم را داشت که لازمه آن فراگیری مهارت های آن است. یک طراح سایت می تواند یک صفحه اینترنتی را با توجه به خواسته کارفرما طراحی کند. اشکالات آن را برطرف سازد و یا برای هر پلتفرمی رابط کاربری طراحی نماید. از اصول کدنویسی صحیح و بروز آگاهی داشته باشد و خود را با علم روز ارتقاع دهد.

شما هیچ موقع با این دسته از افراد از نظر فنی به مشکل بر نمی خورید زیرا با داشتن دانش کافی در این زمینه شما را به هدفی که دارید میرسانند.

افرادی که دارای دانش طراحی سایت هستند می توانند پروژه های قوی و فوق العاده حرفه ای را طراحی و پیاده سازی نمایند و از نظر دستمزد هم به دلیل داشتن مهارت و علم کافی دستمزد آنها کم نیست اما دسته دوم.

طراحی سایت با استفاده از ابزار

همانطور که از اسمش مشخص است طراحی محدود به ابزار است و نه علم البته اگر علم هم در کنار ابزار بکار گرفته شود تاثیر بهتری دارد اما چرا ابزار؟ یا اصلا منظور از طراح سایت ابزاری چیست؟

این پدیده چون تقریبا نو ظهور است اصطلاح طراح سایت ابزاری را خودم به این افراد داده ام تا بتوان طراحان سایت را طبقه بندی نمود.

همانطور که پیشتر هم گفته شد با ایجاد سیستم های مدیریت محتوا ساختار طراحی سایت تغییراتی را متوجه شد. تا قبل از سیستم های مدیریت محتوا سفارش دهندگان محبور بوداند یا سفارش سایت استاتیک دهند که تغییرات در این سایت ها باید توسط طراح سایت انجام میشد یا باید سفارش طراحی سایت داینامیک می دادند که به واسطه هزینه زیاد اغلب استاتیک را ترجیح می دادند.

استاتیک و داینامیک

در طراحی سایت استاتیک طراح سایت با استفاده از کدنویسی قالب را طراحی می کرد و برای تغییرات نیاز بود برای مثال نوشته ها را در میان کدنویسی تغییر دهد. اما در سایت داینامیک باید توسط برنامه نویسی پنل کاربری ایجاد میشد و دسترسی های لازم در آن برای تغییر بخش های مختلف برنامه نویسی میشد. هر دو عمل نیاز به دانش فنی داشت.

اما سیستم های مدیریت محتوا کار را بسیار راحت کرداند به این دلیل که با نصب سیستم دیگر نیازی به برنامه نویسی کنترل پنل کاربری نبود و پنل آماده با امکانات عالی بدون حتی نوشتن یک خط کد نصب می شد.

این کار باعث شد هزینه طراحی سایت داینامیک کاهش پیدا کند و به نظر من گام فوق العاده مثبتی بوده و هست.
با محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا طراحان ابزاری متولد شده اند و تخصص برخی از طراحان سایت استفاده از ابزار های این سیستم ها شد.

هدف این مقاله موشکافی در رابطه با طراحی سایت ابزاری نیست اما یک توضیح کوتاه در این رابطه ارائه می کنیم تنها برای آشنایی بیشتر زیرا هدف اصلی مقاله تعریف کلاهبرداران طراح سایت است.

طراحان ابزاری دقیقا چکار می کنند؟

به نظر من طراحان ابزاری در حوزه طراحی سایت افراد قابل احترامی هستند زیرا دانش کار خود را یا دارند یا می توانند کسب کنند. مهارت این افراد کار با وردپرس و افزونه های آن است.

در این مقاله قصد ندارم به این نکته اشاره کنم که اگر تنها با استفاده از افزونه و بدون دانش طراحی سایت یک سایت را راه اندازی کنیم چه مشکلی پیش می آید اما توصیه می کنم اگر فردی وارد حوزه طراحی سایت ابزاری شد حتما تا حد امکان دانش طراحی سایت و اصول های اولیه را هم مطالعه کند.

چطور امروز همه طراح سایت هستند؟

این سوال به قسمت های قبل مرتبط است و باید آنها را مطالعه کنید تا متوجه شوید امروز بیش از هر شغلی طراح سایت به برکت سیستم های مدیریت محتوا زیاد شده. موردی این سوال را جواب می دهیم.

  • یادگیری ابزار از علم طراحی سایت بسیار راحت تر است.
  • سرعت یادگیری به دلیل راحتی بیشتر است.
  • عدم قوانین کپی رایت
  • موقعیت شغلی این حرفه با سرمایه کم.
  • ترویج آموزشگاه ها به پرورش طراحان ابزاری
  • دلایل بالا از مهم ترین عواملی است که باعث انتشار طراحان ابزاری می شود.

چرا طراح سایت ابزاری شویم؟

همانطور که گفته شد یادگیری ابزار بسیار راحت است به همین دلیل موقعیت خوبی برای آموزش گاه ها فراهم می کند تا از این طریق به عنوان پرورش طراحان سایت افرادی را آموزش دهند که استفاده از ابزار را یاد میگیرند.

افرادی که علاقه مند به یادگیری هستند می دانند برای ورود به بازار کار نیاز به اجاره دفتر کار و سرمایه اولیه نیستند و تنها نیاز است به آموزشگاه مراجعه کنند.

پس از ورود به بازار به جای استفاده از علم از قالب های آماده به دلیل عدم کپی رایت برای مشتریان استفاده می کنند.

و در نهایت هم در بیوی خود می نویسند طراح سایت حالا اگر واقعا تمامی این مراحل هم طی کنند و در بیو بنویسند باز خوب است برخی وقتی تصمیم میگیرند طراح سایت شوند بیو را عوض می کنند.

اما جدای از شوخی ورود به هر حرفه ای اگر هم با معلومات کم باشد اشکالی ندارد و آن فرد باید تلاش کند علم خود را افزایش دهد. تعداد بی شماری از افراد به من شکایت می کنند که طراح سایت نتوانسته فلان کار را انجام دهد یا موارد این چنینی خب ما می دانیم دلیلش چیست اما مشتری از کجا باید بداند؟

وقتی کسی که محدود به ابزار است مسلما نمی تواند خواسته های مشتری را در زمینه کدنویسی انجام دهد چون علم آن کار را ندارد یا مسائل دیگر. اما در هر صورت کسانی که این حرفه را از طریق ابزار پیش میبرند قابل احترام هستند اما کلاهبرداران طراح سایت

در سال های اخیر پدیده ای به وجود آمده با نام کلاهبرداران طراح سایت البته در یک سایت خواندم نوشته بود دلالان اما این کار دلالی نیست کلاهبرداری است و واقعا اسم دلال را نباید خراب کرد.

همانطور که پیش تر توضیح داده شد با محبوبت سیستم های مدیریت محتوا طی چند سال اخیر شرکت هایی در سراسر دنیا ایجاد شده اند که تخصص آنها تولید قالب های حرفه ای با امکانات عالی برای این سیستم ها است.

بهترین شرکت های طراحی قالب وردپرس

این افراد جمعی از متخصصین بخش های مختلف مانند کدنویس، برنامه نویس و گرافیست هستند که توانستند با فعالیت تیمی و ماه ها تلاش قالب حرفه ای برای سیستم مدیریت محتوا بسازند البته رتبه یک شدن به همین راحتی که گفته شد نیست. این شرکت ها قالب های خود را برای استفاده به فروش می رسانند که حدود قیمت این قالب ها از ۳۹ دلار تا ۴۰۰ دلار متفاوت است. حد متوسط خرید حدود ۵۹ تا ۷۰ دلار است که با دلار امروز ایران مثلا ۱۵ هزار تومان هر قالب حدود ۸۵۵ تا ۱ میلیون تومان قیمت دارد. فقط خرید قالب بدون هزینه های دیگر برای راه اندازی و استفاده.

به دلیل قانون کپی رایت در هیچ جای دنیا شما نمی توانید این قالب ها را بفروشید اما در ایران این کار انجام میشود و به نظر من کثیف ترین کار ممکن است اما چرا؟

فروش قالب آماده

فروش قالب آماده عملی کاملا کثیف و غیر اخلاقی است زیرا فقط در آن دروغ است.

در یک تحقیق میدانی که در این رابطه داشتم برخی از شرکت ها یا افراد ادعا می کنند خودشان این قالب ها را کرک می کنند که این حرف برای من کاملا خنده دار است چون این قالب ها اصلا چیزی نیستند که کرک شوند.

به عناوین مختلف دروغ می گویند تا پیش وجدان خود این کار را اخلاقی جلوه دهند برخی ادعا می کنند قالب ها اورجینال هستند. این هم دروغ دیگر زیرا استفاده از قالب با لایسنس فقط برای یک سایت است و اگر قالب اورجینال باشد باید لایسنس به شما تحویل داده شود تا شما بتوانید آن را برای بروزرسانی و ارتباط با تیم پشتیبانی در قالب وارد نماید.

قالب اورجینال قالبی با لایسنس است؛ لایسنس کدی است که در قالب وارد کرده و می توانید آن را بروزرسانی و یا با پشتیبانی اصلی شرکت تولید کننده آن در ارتباط باشید.

چه وعده و وعید هایی داده میشود از پشتیبانی چند ساله و غیره اما وقتی قالب خریداری شده و در نصب بخش هایی از آن کار نمی کند با توجیهاتی مسخره مشتری را دست به سر می کنند. یکی از مشتریان این افراد که الان دوست من هست می گفت قالبی خریداری کردم و گارانتی شده بود وقتی نصب کردم دیدم قسمت فهرست مشکل داره و با شرکت تماس گرفتم و مشکل را گفتم و آنها در جواب گفتند شما فرض کن از ما یک ماشین خریدی حالا ما باید پول روغن و بنزین ماشین شما رو بدیم. خخخخ من وقتی شنیدم به نظرم توجیح جالبی برای کلاهبرداری آمد.

چرا  این افراد کلاهبرداران طراح سایت هستند؟

من همیشه سعی کردم به مخاطبان حقیقت را بگم و آگاهی آنها را از مسائل پیرامون بالا برده تا در این دنیای هزار تو از عدم آگاهی افراد سودجو از آنها استفاده نکنند و چاق نشوند. حال به طور کامل توضیح خواهم داد کلاهبرداران طراح سایت چه کسانی هستند.

قالب هایی که افراد سودجو از ۵۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان برای فروش بر روی سایت های خود می گذارند چگونه بدست آمده؟ چقدر برای آن زحمت کشیده شده؟ شما پول چه چیزی را می دهید؟ پرداخت پول به این افراد چه تبعاتی دارد؟ و در نهایت چکار باید کرد؟

اینها مواردی است که باهم بررسی خواهیم کرد برای شفاف سازی و روشن شدن موضوع

پیشتر گفتیم قالب های پرمیوم و غیر رایگان که توسط شرکت ها و افراد متخصص تولید میشود در سایت های این شرکت ها برای فروش گذاشته می شود برخی از افراد برای افزایش بازدید سایت خود این قالب ها را خریداری و به صورت رایگان بر روی سایت خود قرار می دهند تا افراد با مراجعه به سایت و دانلود این قالب ها بازدید سایت را افزایش دهند.

کلاهبرداران طراح سایت در ایران نیز با دانلود این قالب ها و قرار دادن آنها در سایت خود با هزینه های متفاوت این قالب ها را می فروشند. پس اصلا نه کرکی در کار است و نه پولی بابت این قالب ها پرداخت شده و شما قالبی را خریداری می کنید که نه تنها فروشنده پولی بابت آن پرداخت نکرده و اورجینال هم نیست.

شما پول جنسی را می دهید که فروشنده هیچ زحمتی به غیر از دانلود و آپلود آن نکشیده و با وعده های پشتیبانی و غیره شما را مجاب به خرید می کند اما در زمانی که قالب با مشکل مواجه می شود خبری از پشتیبانی و رفع مشکل نیست چرا؟

در جواب شما پول چه چیزی را می دهید باید گفت شما پول ناآگهی و وعده های پوشالی را می دهید که با واقعیت سر نا سازگار دارد.

برای روشن شدن موضوع باید به این نکته بپردازم که شرکت های تولید کننده این قالب ها از این موضوع آگاه هستند که مخصوصا ورژن های اولیه قالب لو می رود و برای دانلود رایگان گذاشته می شود به همین دلیل باگ های برخی قسمت ها را در بروزرسانی های بعدی برطرف می کنند که اگر شما قالب را رایگان دانلود کرده باشید نتوانید از برخی قسمت ها استفاده کنید.

حال فرض کنید شما قالب ۱ میلیون تومانی را ۱۰۰ تومان خریداری کردید که همان قالب ۱۰۰ تومانی نیز مجانی تهیه شده و باگ دارد. پس از نصب یا با استفاده پس از مدتی متوجه این موضوع می شوید چه اتفاقی می افتد؟ اصلا چه کاری از فروشنده بر می آید؟ قطعا اگر فروشنده علم طراحی سایت را داشت خود را خار و خفیف نمی کرد که بخواهد قالب دزدی را به شما بفروشد.

به دلیل هزینه کم هم فروشنده می داند شما پیگیر رفع باگ یا مشکل نخواهید شد. تمامی موارد گفته شده طی تجربیات و مراجعات زیاد افراد زخم خرده از این نوع فروش ها به دست آمده و بیان می شود.

بنابراین شما با افرادی طرف هستید که به ظاهر طراح سایت هستند اما در اصل گرگ هایی در لباس بره و دزدان و کلاهبرداران طراح سایت چهره واقعی آنهاست که به دلیل عدم آگاهی افراد سعی می کنند با ارائه قیمت کم که برای خودشان مجانی و از دزدی اموال دیگران به دست آمده آن را به شما بفروشند و با وعده و وعید چهره خود را خوب و متخصص نشان دهند.

این دسته از افراد به دلیل نداشتن علم و عدم صداقت با مشتری در مدت زمانی چهره واقعی خود را نمایان می کنند اما تبعات خرید از آنها چیست؟

یکی از موارد مهم این است شما پول جنسی را می دهید که نه تنها مطعلق به فروشنده نیست بلکه آن هم برای آن هزینه ای پرداخت نکرده.

مورد بعدی افراد با خرید از این گونه افراد فقط جیب افراد کلاهبردار را پر می کنند و باعث می شوند این افراد با قدرت بیشتر و پرو تر کلاهبرداری کنند.

اکثر مشتریان فکر می کنند هزینه کم پرداخت می کنند که اهمیتی ندارد اما اگر همه اینگونه فکر کنند و خرید کنند فارغ از اینکه با رضایت پول خود را دور میریزند اما این افراد را پولدار می کنند.

مشکل اصلی عدم وجود قانون کپی رایت است که باعث میشود افراد سودجو از علم و کالای دیگران به رایگان استفاده کنند و آن را بفروشند.

مثل این می ماند که :

فروشنده از کارخانه ماشین سازی ماشین را بدزدد و در بازار با زیر قیمت تمام شده بفروشد. این کار صنعت ماشین سازی را نابود می کند. در ایران نیز عدم وجود قانون کپی رایت باعث شده دزدی دیجیتال خیلی راحت صورت گیرد و افراد خیلی راحت کالاهای دزدی را بفروشند.

اما چکار باید کرد؟

مبارزه با کلاهبرداری طراحان سایت

قطعا افرادی که بابت قالب های آماده پرمیوم غیر اصل هزینه پرداخت می کنند مقصر نیستند. کسانی که این قالب ها را دانلود و به فروش میرسانند هم مقصر نیستند چون در هر جامعه ای که بی قانونی باشد هرج و مرج می شود.

عدم وجود کپی رایت نیز یک بی قانونی در حوزه دیجیتال است که باعث هرج و مزج هایی شده که دو گروه در این رابطه لطمه می بینند.

خریداران و افراد متخصص. خریداران به دلیل اینکه آگاهی نداشته و به وعده هایی اطمینان می کنند که عملی نمی شود و متضرر می شوند.

افراد متخصص هم با وجود شرایط ممکن به سمت تولید در این زمینه نخواهند رفت و پیشرفتی در این حوزه به صورت بومی نیز شکل نخواهد گرفت.

در صورت وجود این شرایط فقط تعداد افراد سودجو و دزد زیاد خواهد شد. من با اینکه بخشی از کارم طراحی سایت است اما متضرر این موضوع نشدم و برای ما مثبت هم بوده زیرا این افراد با کلاهبرداری می فروشند و ما آن را ارتقا، رفع خطا و خدمات لازم را توسط علم و دانش خود ارائه می کنیم و هزینه زحمت خود را دریافت می کنیم که البته فعالیت اصلی من در زمینه پیاده سازی و گسترش کسب و کارها در فضای مجازی است اما وجود این افراد مثل افت در مزرعه است که شاید به من لطمه نزند اما به همکاران من لطمه خواهد زد بنابراین به فکر افتادم چگونه ریشه این گونه افراد را خشک و دستشان را کوتاه کنیم تا افرادی که به دنبال طراحی سایت هستند در دام این کلاهبرداران طراح سایت قرار نگیرند.

به همین دلیل در کنار کسب و کارهای اصلی خود سایتی راه اندازی کرده ایم تا قالب هایی که شما در این سایت ها با پرداخت هزینه آنها را دریافت می‌کنید را در این سایت رایگان دانلود نماید و دیگر نیازی نباشد برای این قالب ها هزینه پرداخت کنید.

از قدم های بعدی به دلیل اینکه کسب و کار ما از توسعه دهندگان سیستم مدیریت محتوای وردپرس است و نام ما در سایت رسمی این شرکت ثبت شده در این سایت تمامی خدمات وردپرس با قیمت فوق العاده عالی ارائه می شود.

و همچنین در آکادمی این سایت اطلاعات مفیدی در رابطه با این سیستم مدیریت محتوا برای شما منتشر خواهد شد که می توانید از طریق شبکه های اجتماعی آن سایت مطالب را مشاهده نماید. نام سایت در انتهای مقاله قرار خواهد گرفت

صحبت پایانی

هدف نه تنها تخصص در زمینه طراحی سایت و برنامه نویسی است بلکه افزایش آگاهی و حفظ سرمایه افرادی است که ما را معتمد خود می دانند و به ما اعتماد می کنند‌. بزرگترین سرمایه ما اعتماد شماست بنابراین می کوشیم تا با صداقت همراه با تخصص بهترین ها را برای شما به ارمغان بیاوریم.

ایرانیان باستان مثال های جالبی داشتند مانند هر چقدر پول بدی آش می خوری، بله درست است شما نیز نباید انتظار داشته باشید کسی که به شما سایتی با مبلغ کم وعده می دهد و یا پشتیبانی و خدمات پس از فروش آنچنانی بتواند به وعده خود عمل کند البته برعکس این موضوع هم هست و برخی همان قالب را چند میلیون می فروشند.

یکی از مشتریان ما می گفت به شخصی ۱ میلیون بابت طراحی فروشگاه پرداخت کردم که صد هزار تومان هم برایم کار نکرد و وقتی تماس می گرفتم طراح با عصبانیت می گفته همین است. در نهایت با دقت کامل و با تحقیق و بررسی قدم بردارید تا متضرر نشوید.

دوستان عزیز ما سایت وایتم را راه اندازی کردیم تا دست کلاهبرداران طراح سایت را از جیب شما قطع کنیم. تمامی قالب هایی که شما بابت آنها هزینه پرداخت می کنید در سایت وایتم رایگان است.

ما وقت زیادی برای راه اندازی این سایت صرف کرده ایم و سئو آن را برای بیشترین رتبه در گوگل افرایش داده ایم تا بیش از پیش در دسترس شما باشیم.

وایتم

ورود به سایت وایتم

اگر قالب پرمیوم را در سایت هایی که صحبت شد مشاهده کردید که در سایت وایتم موجود نبود می توانید از طریق قسمت تماس با ما نام آن را درخواست دهید تا به رایگان در سایت قرار گیرد.

من و تیم خوبم با اینکار قصد داریم یک پیام را برای کلاهبرداران طراح سایت ارسال کنیم و آن این است که هر شخصی باید نان زحمت خود را بخورد.

برای محقق شدن این مهم و کوتاه کردن دست افراد سودجو نیاز است که شما هم به یاری ما آمده و سایت وایتم را به دوستان خود معرفی نماید تا آنها در معرض و دام کلاهبرداران طراح سایت گرفتار نشوند و این افراد سودجو و دزد را چاق نکنند.

لطفا اگر با این افراد سودجو برخورد داشته اید و یا متضرر شده اید تجربه و نظر خود را در قسمت نظرات با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع » ا.م

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حل کنید : *
27 + 5 =